Розділ Палац

Палац у Роздолі: від замку до архітектурного шедевра – 4 етапи будівництва цієї дивовижної пам’ятки

Палац у Роздолі: від замку до архітектурного шедевра – 4 етапи будівництва цієї дивовижної пам’ятки

Почнемо з того, що першою резиденцією власників Роздолу Жевуських, ймовірно, мав бути давній замок.

Тутешній ландшафт сприяв кращій обороні. Правдоподібно, що розвиток Роздолу почався разом із будівництвом замкового комплексу, який виник у ХVII ст. через необхідність оборони від нашестя монголо-татар.

На думку дослідників, плато, де зараз розташований палацовий комплекс, використовувалося в давнину. Ймовірно, саме тут міг існувати укріплений замок Чернейовських або фільварок. Однак, ці гіпотези потребують подальших археологічних досліджень.

Власне, ось що відомо про періоди перебудови:

Перший палац Жевуських, побудований у 1740 році за проєктом архітектора Бернарда Меретина, був названий на честь другої дружини Міхала-Юзефа Жевуського – Франкопіль. Це була барокова резиденція, яка відзначалася своєю елегантністю та розкішшю. На зведення нового замку у Роздолі були запрошені як місцеві майстри, так і майстри зі Львова, які займалися оздоблювальними роботами.

Реконструкція в стилі неокласицизму (1814-1817 рр.). При сині Міхала-Юзефа Казімєжа-Северина Жевуського, старий палац Жевуських у стилі рококо частково розібрали, а на його місці звели нову будівлю у стилі неокласицизму і зберегли частину старих флігелів. Цю роботу завершили Людвіка з Жевуських та її чоловік Антоні Лянцкоронський. Результат можна побачити на літографії Пьотра Піллера.

В документах, що дотичні до будівельних робіт у новому палаці згадано, що автором креслень колон та архітектором нового палацу Жевуського був німецький архітектор Якуб Гемпель.

Модернізація в стилі «Châteaux de la Loire» (1880-1908 рр.). Найбільша трансформація палацу відбулася за Кароля Лянцкоронського з проєктом львівського архітектора Юліана Захарієвича. Відповідно до французького неоренесансу, палац зазнав значних змін: було реконструйовано старі частини та додано нові елементи. Точний час початку будівництва невідомий, але основні роботи на «замку в Роздолі» тривали у 1880 та 1882 роках.

Четверта перебудова та модернізація палацу відбувалася у період 1900-1908 рр. Архітектор Амон-Луї Боке перепланував територію, збудувавши закриту галерею на місці колишньої колонади. Ця галерея з’єднала палац із західним флігелем, а напівкругла башта доповнила новий образ споруди.

Таким чином, кожен з цих етапів відображає унікальний архітектурний стиль і потреби часу, що робить Роздільський палац справжнім скарбом культурної спадщини.

Зараз Палац готується пережити новий етап відродження, який, без сумніву, має усі шанси увійти в історію. Над чим ми, власне, й працюємо. Запрошуємо у Розділ стати свідками цих подій!

Це дослідження виконане в рамках проєкту “МАНДРИ РОЗДІЛЬСЬКІ: мережа туристичних маршрутів субрегіону Розділля”, що реалізується за підтримки Український культурний фонд

Пн-Пт: 09.00‒ 18.00
Сб-Нд: 08.00 ‒ 20.00

Дорослий: 100 грн
Діти та студенти безкоштовно

Палац Жевуських-Лянцкоронських, Розділ, Львівська область, 81650
+38063000000